FOR US MOTHER'S
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FOR US MOTHER'S


 
AcasaAcasa  PORTALPORTAL  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII

In jos 
+2
alina84
Mycka_rose
6 participanți
AutorMesaj
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 3:54 am

Vitamina C este esentialã în sarcinã, în particular pentru formarea colagenului, a cartilajelor, oaselor, sistemului nervos, gingiilor si dintilor, fãrã a mai mentiona rolul sãu puternic antioxidant în sustinerea sistemului imunitar. În combinatie cu Vitamina E, riscul de preeclampsie (presiune sanguinã ridicatã în timpul sarcinii), nasterea prematurã si greutatea infantilã scãzutã la nastere sunt minimizate

Vitamina C

Vitamina C contribuie la cresterea nivelului de fier din organism. Principalele surse de vitamina C sunt legumele si fructele proaspete.

Alimente bogate in vitamina C.
Fiecare portie contine 30 mg de vitamina C, dar sunt surse bune si de vitamina B6 si acid folic, precum si de vitamina A si fibre.


Consumati cel putin 1-2 portii pe zi de:
- portocale, rosii, lamai sau suc de grapefruit
- sucuri de fructe imbogatite cu vitamina C
- kiwi, mango, papaya
- o jumatate de ceasca de capsuni
- o jumatate de ceasca de cantalup taiat cubulete
- o jumatate de ceasca de broccoli, conopida, varza, pastai, varza de Bruxelles
- 2 rosii medii
- o jumatate de grapefruit
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 3:59 am

CALCIU

Aportul alimentar de calciu este de 1200 mg pe zi la femeile insarcinate. Calciul contribuie la mineralizarea oaselor bebelusului, dar este important si pentru viitoarea mamica, reducand riscul unei hipertensiuni arteriale si al complicatiile sale -crizele de eclampsie. Calciul este de asemenea benefic pentru secretia viitoare de lapte si se pare ca joaca un rol important in prevenirea depresiei post-partum.


Alimente bogate in calciu:

- lactate (lapte, iaurt, branza)
- peste (somon conservat cu oase)
- legume: bok choy (varza chinezeasca), broccoli, fasole boabe
- smochine, seminte de floarea soarelui, unt de arahide
- lapte de soia, sucuri si cereale imbogatit cu calciu
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 4:00 am

FIER

Necesitatile de fier sunt mai mari in timpul sarcinii, din cauza cresterii volumului sangvin. Sursele de fier sunt carnea rosie, ouale, legumele verzi, fructele uscate si painea. Cresterea aportului de fier in aceasta perioada este vitala si are drept scop evitarea anemiei si a starilor de oboseala.

Cresterea necesitatilor de fier se observa in special in ultimele 6 luni de sarcina, necesitand un aport alimentar minim de 30 -50 mg de fier pe zi. De fapt, necesitatile de fier in timpul sarcinii sunt atat de ridicate incat majoritatea femeilor sunt obligate sa ia suplimente de fier. Anemia feripriva, datorata carentei de fier, creste riscul unei nasteri premature si pe cel al hipotrofiei fetale. Riscul de anemie este mai mare la adolescente, femei cu sarcina multipla, vegetariene, precum si la femeile provenind din medii defavorizate. Aportul crescut de vitamina C contribuie la imbunatatirea absorbtiei fierului.
In a doua jumatate a sarcinii, necesitatile de fier sunt foarte ridicate, iar gravidele trebuie sa ia suplimente de fier indiferent de tipul de dieta pe care il urmeaza.

Alimente bogate in fier:
- ficat, rinichi
- cereale sau paine imbogatite cu fier
- fructe uscate, caise, legume verzi
- nuci si seminte
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 4:00 am

Mary sper sa iti fie utile!!!

Deci trebuie sa manaci cate putin din fiecare! :pupici:


Ultima editare efectuata de catre Mycka_rose in Joi Iun 25, 2009 4:01 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 4:01 am

Iodul este indispensabil pentru dezvoltarea glandei tiroide a bebelusului si se gaseste in peste, fructe de mare, oua si in majoritatea legumelor.
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
alina84
Perfect Mother
Perfect Mother
alina84


Numarul mesajelor : 11852
Data de inscriere : 11/06/2009
Varsta : 39
Localizare : moreni

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 4:24 am

forte bine mycka ca ai pus multumim mai mult pt viitorele mamici :pupici: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII 170954
Sus In jos
Ramo.Aditu
Perfect Mother
Perfect Mother
Ramo.Aditu


Numarul mesajelor : 4013
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : pitesti

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 4:58 am

fff interesant si bine de stiut! multumim micuta!
Sus In jos
mary
Perfect Mother
Perfect Mother
mary


Numarul mesajelor : 8617
Data de inscriere : 19/06/2009
Varsta : 40
Localizare : mangalia constanta

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 4:32 pm

multumesc
da o sa tin cont de tot ce scrie aici
Sus In jos
Tantzi
Special Mother
Special Mother
Tantzi


Numarul mesajelor : 1420
Data de inscriere : 20/06/2009
Varsta : 59
Localizare : Bucuresti

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeVin Iul 31, 2009 12:21 am

Mycka_rose a scris:
Mary sper sa iti fie utile!!!

Deci trebuie sa manaci cate putin din fiecare! :pupici:
tot asa e valabil si ptr tine chiar de nu esti insarcinata alfel metabolismul o ia razna ptr o silueta de vis combina din toate nu priva organismul de nimic si va fi ok cu infometare nu faci nimic VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII 858359 VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII 272926 :pupici:
Sus In jos
alina84
Perfect Mother
Perfect Mother
alina84


Numarul mesajelor : 11852
Data de inscriere : 11/06/2009
Varsta : 39
Localizare : moreni

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 1:17 am

ASA ESTE TANTZI AI DREPTATE MULTUMIM
Sus In jos
ral_mar81
Membru Senior
Membru Senior
ral_mar81


Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 31/10/2009

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeSam Noi 07, 2009 3:26 pm

acum se gasesc toate vitaminele la un loc in produse speciale pt gravide"ELEVIT","MATERNA CENTRUM"...ele asigura necesarul zilnic pt mami si bebe dar daca exista totusi lipsa de fier sau de altceva se poate lua in plus.
dupa ce nasti e important sa nu dai navala peste mancare gandindu-te ca asa vei avea "muuuuulttttttt" lapte ci trebuie sa mentii o alimentatie echilibrata caci organismul incepe un nou ciclu si e momentul sa-l inveti cu deprinderi sanatoase!

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Untitled
Sus In jos
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 1:59 am

mie mi-a dat dr sa iau elevit si fier - maltofer, mi-a zis sa iau toata sarcina si macar cateva luni dupa nastere ca sa refaca organismul
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Empty
MesajSubiect: Re: VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII   VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII Icon_minitime

Sus In jos
 
VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Simptome din timpul sarcinii
» Calatoria in timpul sarcinii
» Poftele din timpul sarcinii
» Expunerea la soare in timpul sarcinii
» Parul in timpul sarcinii si dupa nastere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
FOR US MOTHER'S :: FEMEIA :: SARCINA-
Mergi direct la: