FOR US MOTHER'S
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FOR US MOTHER'S


 
AcasaAcasa  PORTALPORTAL  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Testul Portage

In jos 
+2
mariana
Carmen&Razvanus
6 participanți
AutorMesaj
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 8:09 pm

Portage este un test de evaluare a copiilor mici (cu varste de pana la 6 ani) care poate fi de ajutor in doua mari directii :a) testul Portage are avantajul ca prin intrebari ne poate crea o idee asupra aptitudinilor si stadiului la care ar trebui sa se afle copilul la o anumita varsta si unde anume este copilul in mod real in momentul evaluarii; b) o a doua directie este evaluarea efectiva a copilului la o anumita varsta, ceea ce ne poate da o imagine destul de exacta asupra zonelor pe care copilul nu le acopera si unde acesta are nevoie de ajutor Aceasta evaluare ne va crea un mare avantaj in timp astfel incat, daca ii vom face o evaluare la fiecare 2-3 luni, vom avea o imagine mult mai exacta despre evolutia copilului. De cele mai multe ori un parinte are tendinta sa spuna "copilul meu evolueaza". Problema apare atunci cand parintele este intrebat : cat/cum a evoluat ? Exista doua concepte pe care orice test de evaluare, inclusiv testul Portage, le ia in considerare : varsta cronologica a copilului, care reprezinta varsta biologica, si, cel de al doilea concept, varsta mentala a copilului sau varsta la care este copilul din punct de vedere al dezvoltarii in momentul evaluarii. In general, toti copiii au anumite cunostinte si o anumita dezvoltare in cateva zone, proprii fiecarei varste. De aici pleaca conceptul de "varsta mentala", care reprezinta in fapt un cumul al tutor cunostintelor / aptitudinilor / comportamentelor / limbajului pe care un copil le are la o anumita varsta.

Toate intrebarile din test sunt intrebari de genul : "face copilul dvs asta ?" Raspunsul nu poate fi decat da sau nu . In conditiile in care nu sunteti sigur ca executa in mod uzual o sarcina, faceti o proba cu copilul si apoi incercuiti sau nu raspunsul la intrebarea respectiva. De asemenea, daca o face doar din cand in cand, atunci cand vrea el si in marea majoritate a timpului nu o face, cel mai corect este sa dati un raspuns negativ la intrebarea respectiva. Acest test nu urmareste ca dvs sa va impacati cu gandul ca micutul are o problema, astfel incat, desi cateodata este foarte greu, va trebui sa fiti cat mai obiectivi in momentul in care il completati .

Sus In jos
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 8:12 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
mariana
Perfect Mother
Perfect Mother
mariana


Numarul mesajelor : 5578
Data de inscriere : 18/06/2009
Varsta : 42
Localizare : Pitesti

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 8:25 pm

am intrat si eu desi m-a speriat cuvantul autism..........
Sus In jos
http://unarossa.forumgratuit.ro/index.htm?sid=1a6bf5c45c5fd4e080
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 8:33 pm

Testul e o evaluare a copilului ca sa vedem daca face si el ce ar trebui sa faca la varsta pe care o are ...eu l-am facut din curiozitate...
E bine de facut ...are multe informatii si intrebari care ne ajuta pe noi despre nivelul IQ al copilului nostru...

Doamne fereste Mari...nu e vorba de asa ceva stai linistita...
Sus In jos
mariana
Perfect Mother
Perfect Mother
mariana


Numarul mesajelor : 5578
Data de inscriere : 18/06/2009
Varsta : 42
Localizare : Pitesti

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 9:14 pm

stiu Carnem..............offfffff era o perioada cand ma gandeam ca si Cristi are boala asta.....
o sa intru si o sa il fac pana la capat.......mi s-au parut tare banale intrebarile si nu l-am facut pana la capat
Sus In jos
http://unarossa.forumgratuit.ro/index.htm?sid=1a6bf5c45c5fd4e080
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeVin Iun 26, 2009 2:23 am

Pai e pe varste si incepe cu 0-1 ani si e pana la 6 ani ...de asta ti s-au parut banale intrebarile de inceput....
Sa il faci pana la capat ca sa afli si rezultatele...
Sus In jos
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeVin Iun 26, 2009 2:25 am

dureaza cateva minute dar se merita... :pupici:
Sus In jos
Ramo.Aditu
Perfect Mother
Perfect Mother
Ramo.Aditu


Numarul mesajelor : 4013
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : pitesti

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeVin Iun 26, 2009 2:30 am

o sa il fac si eu dar acum nu ma simt in stare!
Sus In jos
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeVin Iun 26, 2009 2:35 am

Testul Portage 21805
Sus In jos
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeSam Aug 01, 2009 3:33 am

interesant, multumim carmen!!
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeSam Aug 01, 2009 11:46 pm

:pupici:
Sus In jos
alina84
Perfect Mother
Perfect Mother
alina84


Numarul mesajelor : 11852
Data de inscriere : 11/06/2009
Varsta : 39
Localizare : moreni

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 1:43 am

da carmen multumim
Sus In jos
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:32 pm

Testul Portage 21805
Sus In jos
alina84
Perfect Mother
Perfect Mother
alina84


Numarul mesajelor : 11852
Data de inscriere : 11/06/2009
Varsta : 39
Localizare : moreni

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 10:07 pm

:pupici: :pupici: :pupici:
Sus In jos
dogaru
Moderator mothers
Moderator mothers
dogaru


Numarul mesajelor : 25044
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 48
Localizare : Onesti

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeVin Aug 28, 2009 8:20 pm

TREBUIE SA INTRU SI EU ,DAR ATUNCI CAND NU SUNT PE FUGA SI FETELE SUNT LINISTITE
Sus In jos
mariana
Perfect Mother
Perfect Mother
mariana


Numarul mesajelor : 5578
Data de inscriere : 18/06/2009
Varsta : 42
Localizare : Pitesti

Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitimeVin Aug 28, 2009 11:58 pm

si pana la urma ati facut careva testul pana la capat?????????????? eu inca nu am avut rabdarea sa il termin
in afara de tine Carmen Testul Portage 703244
Sus In jos
http://unarossa.forumgratuit.ro/index.htm?sid=1a6bf5c45c5fd4e080
Continut sponsorizat





Testul Portage Empty
MesajSubiect: Re: Testul Portage   Testul Portage Icon_minitime

Sus In jos
 
Testul Portage
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
FOR US MOTHER'S :: COPII :: COPII DE GRADINITA-
Mergi direct la: