FOR US MOTHER'S
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
FOR US MOTHER'S


 
AcasaAcasa  PORTALPORTAL  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Poftele din timpul sarcinii

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Poftele din timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Poftele din timpul sarcinii   Poftele din timpul sarcinii Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 9:11 pm

Ce se intampla in timpul sarcinii de poate face o vegetariana sa pofteasca la friptura? Cum de unele femei sunt moarte dupa cartofi prajiti iar altora li se face greata numai cand ii vad? O parte a problemei sunt hormonii. Unele femei au pofte in diferite perioade ale ciclului menstrual din cauza hormonilor, iar acelasi lucru se intampla in timpul sarcinii.

Unele teorii spun ca tine si de o intelepciune a organismului. Daca iti e pofta de lapte inseamna ca ai o lipsa de calciu. Daca poftesti la fructe inseamna ca ai nevoie de vitamina C. De fapt, fructele, laptele si produsele lactate, ciocolata si snacks-urile sarate sunt printre cele mai dorite de femeile insarcinate.

Ce se stie cu siguranta este ca preferintele pentru anumite gusturi se schimba dealungul sarcinii, iar aceste preferinte influenteaza alimentatia viitoarei mamici. Multe femei tind sa manance mai multe alimente dulci (ciocolata), iar oamenii de stiinta cred ca aceasta pofta este provocata de o nevoie sporita de calorii.

Un studiu realizat de medicii americani a aratat ca:

In al doilea si al treilea trimestru, femeile insarcinate prefera alimentele acre. Preferinta pentru alimente acre ca si cea pentru alimente dulci le ajuta sa aiba o dieta mai variata, asa cum este sanatos. Asa se explica de ce multi soti pleaca la cumparaturi in mijlocul noptii ca sa caute muraturi. Iar cum fructele sunt o combinatie intre gustul acru si cel dulce, acestea sunt alimentul preferat al femeilor insarcinate.
Pe masura ce sarcina inainteaza, femeile cauta din ce in ce mai mult alimentele sarate, cum ar fi chips-urile si (din nou!) muraturile. Preferinta pentru gustul sarat ar putea fi legata de nevoile crescute de sodiu.
In timpul sarcinii femeile disting mai bine gustul amar. Acest lucru ar putea avea rol de protectie, deoarece multe plante toxice au gust amar. Aceasta sensibilitate crescuta pentru gustul amar, le-ar putea ajuta pe femeile insarcinate sa se apere impotriva consumului de otrava (printre care si alcoolul) in perioadele critice pentru dezvoltarea copilului. Sensibilitatea pentru gustul amar dispare in semestrul al treilea, cand s-a depasit faza critica.
Din pacate, schimbarile de gust care au aparut ca pura adaptare biologica si fiziologica la lipsa anumitor nutrienti au toate sansele sa provoace urmari nedorite, mai ales in tarile dezvoltate. Aceste schimbari menite sa te faca sa mananci sanatos te pot face sa mananci prea mult. De exemplu preferinta pentru dulce intr-un mediu in care ciocolata sau inghetata se gasesc la orice colt de strada te pot “ajuta” sa te ingrasi mai mult decat este necesar. In plus, sa mananci numai inghetata si ciocolata toata ziua, nu este deloc sanatos. Iar ingrasarea excesiva mareste sansele de a face diabet sau hipertensiune.

O femeie cu silueta normala trebuie sa ia in greutate intre 11 si 15 kilograme in timpul sarcinii. Asta inseamna circa 300 de calorii in plus pe zi. In mod ideal, aceste 300 de calorii trebuie sa vina de la mancaruri sanatoase. Dar asta nu inseamna ca nu ai dreptul la ceva bun din cand in cand. Daca observi ca ti-e mereu pofta de ceva dulce incearca sa alegi un aliment cu gust dulce, dar fara prea multe calorii, de exemplu un fruct.

Iata cu ce poti inlocui alimentele de care ti-e pofta.

In loc de inghetata incearca un serbet sau un iaurt light inghetat.
Daca ti-e pofta de gogosi sau produse de patiserie incearca sa mananci covrigei din cereale integrale sau paine prajita cu gem.
In loc de chips-uri din cartofi incearca covrigei sarati sau popcorn.
Daca te gandesti toata ziua la ciocolata, gusta doar cateva bucatele ca sa-ti faci pofta. Nu manca toata ciocolata. Sau incearca sa-ti pacalesti organismul cu niste lapte cu cacao.
In loc de suc bea o limonada facuta in casa sau un suc proaspat de portocale amestecat cu apa minerala.
Sus In jos
Carmen&Razvanus
Perfect Mother
Perfect Mother
Carmen&Razvanus


Numarul mesajelor : 15581
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 49
Localizare : Galati

Poftele din timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Poftele din timpul sarcinii   Poftele din timpul sarcinii Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 9:12 pm

Unii medici considera ca poftele nu sunt legate de deficientele nutritive, ci sunt doar o dorinta si nimic mai mult. Pana la urma, daca ai nevoie de proteine de ce nu ti-a pofta de piept de pui si ti-e pofta de sunca si carne de porc prajita? Iar daca ai nevoie de sodiu de ce ti-e pofta de chips-uri si nu de covrigei, care sunt la fel de sarati?

Este posibil ca aceste pofte sa fie rezultatul unor influente nu numai fiziologice ci si psihologice. Mesajele pe care le primesc femeile insarcinate in legatura cu alimentele pe care trebuie sa le consume le pot face sa pofteasca tocmai acele alimente. Daca obstetricianul iti recomanda mai multe lactate subconstientul tau te poate face sa poftesti lapte si inghetata.

Poftele pot fi provocate si de faptul ca te astepti ca ele sa apara. Povestile despre poftele prietenelor te pot face sa poftesti tu insati anumite alimente. Evident, cand stii ca nu ai voie sa manaci un aliment (de exemplu chips-urile, care nu sunt deloc sanatoase) poftesti tocmai la acel aliment. Iti doresti exact ceea ce nu ai voie.

De asemenea e normal sa poftesti acele alimente care te fac sa te simti bine. Se stie ca cicolata ne face mai fericiti. Daca e si cazul tau, nu te abtine, dar consuma ciocolata, sau orice alt aliment cu moderatie. Daca te simti rau, in special in primele luni de sarcina cand apar greturile de dimineata, mananca ce vrei si ce stii tu ca nu iti provoaca greata.

Asa cum exista alimente pe care le-ai manca tot timpul, exista si unele pe care nu poti sa le suporti, chiar daca inainte iti placeau. Cele mai multe gravide se feresc de carne. Unora le face rau chiar si mirosul ei, fie ca e prajita sau doar fiarta. Medicii cred ca aici intervine din nou (ca si in cazul gustului amar) instinctul de aparare. Carnea si alte proteine animale (oua, peste, fructe de mare) sunt cele mai riscante in ce priveste toxinfectiile alimentare, de aceea organismul se fereste de ele.

Am spus ca unele femei nu suporta nici mirosul unor mancaruri. De fapt, s-a dovedit ca gravidele au un simt al mirosului mai dezvoltat, datorita schimbarilor hormonale, iar asta influenteaza dorinta sau aversiunea fata de anumite alimente.

Unele femei observa cu uimire ca poftesc la produse nealimentare: var, pamant, inalbitor de rufe. Acestea sunt provocate de o boala. Orice ar fi rezista tentatiei. Unele din produsele la care poftesti pot fi foarte toxice atat pentru tine cat si pentru copil. Spune-i medicului tau daca poftesti la produse nealimentare. De obicei acestea sunt legate de importante deficiente nutritive.

Exista si gravide care poftesc alimente mai ciudate, de exemplu coca, faina sau malai negatite. Acestea sunt inofensive in cantitati mici, dar consummate in exces pot duce la probleme gastrice. Alte alimente care pot provoca diverse boli sunt ouale si pestele crude.

Daca poftesti la alimente care nu iti pun in pericol sanatatea poti ceda poftelor tale. Medicii spun ca nu exista niciun pericol daca mananci muraturi, carne gatita, ciocolata, inghetata. Singura problema ar putea fi cresterea in greutate, daca mananci dulciuri sau grasimi in exces. Dar sub nicio forma nu ceda tentatiei daca poftele tale te indreapta catre produse nealimentare.

Chiar daca par inofensive nu se stie niodata ce pericol te pandeste. Unele gravide simt o puternica pofta de iarba. Chiar daca iarba in sine pare nepericuloasa, nu se stie niciodata ce substante se afla pe ea. De exemplu poate fi stropita cu insecticide.
Sus In jos
Mycka_rose
Admin
Admin
Mycka_rose


Numarul mesajelor : 33060
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 37
Localizare : ma regasesc in umbra pasilor inimii tale

Poftele din timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Poftele din timpul sarcinii   Poftele din timpul sarcinii Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 2:01 am

Eu pana sa aflu ca sunt insarcinata as fi baut non stop lapte, si acum beau la fel cu aceeasi placere.

Iar pofte care sa il puna pe tati pe drumuri am avut o singura data, desi nu credeam in ele...am avut pofta de capsuni, si am zis ca imi trece dar mi se facuse rau, mi se intarisera sanii si ma durea capul..asa ca dupa ce am papat mi-a trecut...
Sus In jos
https://mothers-flowers.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Poftele din timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Poftele din timpul sarcinii   Poftele din timpul sarcinii Icon_minitime

Sus In jos
 
Poftele din timpul sarcinii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Simptome din timpul sarcinii
» Calatoria in timpul sarcinii
» Expunerea la soare in timpul sarcinii
» VITAMINELE CE TREBUIESC LUATE IN TIMPUL SARCINII
» Parul in timpul sarcinii si dupa nastere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
FOR US MOTHER'S :: FEMEIA :: SARCINA-
Mergi direct la: